Marie Borovičková

Oblečení pro miminko – dupačky, capáčky a jiné zapeklitosti

Článek o tom, jak vybrat dětské oblečení, když možností je nekonečně mnoho, zkušenost žádná a názorů nadbytek 🙂 Sdílím osobní zkušenost i praktické tipy na věci, které se mi osvědčily. Kromě mých zážitků se dočtete i to, jak obléci miminko, jestli je potřeba mít na doma čepičku, nebo co jsou vlastně capáčky.

Můj první nákup

Konečně. Konečně jsem se dokopala k návštěvě prvního obchodu s dětským oblečením. Však taky bylo načase, termín porodu je za dva měsíce a já nemám skoro nic. Hledám v mobilu nákupní seznam stažený z internetu a opakuju si, co mi kladly na srdce kamarádky „hlavně to s nákupy nepřehnat“. Prý mám spoléhat na to co dostanu, budou toho hromady.

Upřímně, tahle rada mě celkem napálila, ale o tom později.

Dobře, takže 8 body nebo košilek. Aha, ale jaký je rozdíl mezi body a košilkou? A co je teda lepší? Nevadí, jedu dál, vrátím se k tomu později.

8 dupaček bez rukávů nebo overalů s rukávy. Dupačky? Jak to vypadá? A ony existují i polodupačky? Tak co si mám teda koupit? Začala jsem googlit obrázky a studovat etikety oblečků na stojanu přede mnou. Nesmějte se mi, já se o miminka před svým těhotenstvím opravdu nezajímala 🙂

A takhle to pokračovalo. Pojem capáčky jsem slyšela poprvé v životě.

Co množství, fakt to bude stačit? Začala jsem být čím dál tím otrávenější, nakonec jsem něco naházela do nákupního košíku a spoléhala na sliby svých kamarádek, že všeho bude až moc.

Kamarádky mi něco napůjčovaly, něco darovaly a já byla v klidu.

Jenže světě div se, ve výsledku to nebylo ono.

Zjistila jsem to až po porodu. Mnou nakoupené věci byly úspěšné tak na 50 %. Věci kamarádek sice nesly označení miminkovských velikostí, jenže některé byly scvrklé ze sušičky, jiné zase vytahané nebo se špatně oblékaly, některé byly z příliš teplého materiálu nebo naopak letní. To, že to s tímto arzenálem nebude fungovat, jsem díky své nezkušenosti předem neodhadla. 

Naše Dcerunka ze začátku nešetřila s ublinkáváním a i když jsme se snažili fungovat s látkovou plenkou, která to měla zachytit, moc nám to nešlo. Spousta oblečků tedy byla poblinkaná a další jsme svýma nezkušenýma rukama zamokřili v koupelně. Po pár dnech tak Dcerunka neměla co na sebe. Zachránila mě tehdy jiná z kamarádek, která zrovna vytřídila velkou tašku miminkovských oblečků a vyprané, pečlivě naskládané mi je společně s velkou bonbonierou na nervy (moc oceňuju!) poslala.


První poučení. To, co funguje jednomu, nemusí fungovat druhému.

Někdo je zavalen darovanými věcmi, někdo ne. Některá miminka vydrží dva dny ve stejném oblečku, jiné, když se zadaří, musíte převléct klidně dvakrát za půl hodiny. Jinak je to s novorozencem a jinak s několikaměsíčním miminkem. Jedno miminko roste jako z vody a druhé stagnuje na jedné velikosti.

Takže pokud jste třeba z kruhů, které tvrdí „nic nepotřebuješ“ nebo „já jsem to měla takhle, takže myslím, že to tak bude i u tebe“, úplně jim nevěřte 🙂

Jak tedy na to?

Doporučuji mít ze začátku více než jednu týdenní sadu oblečení, jak to bývá napsáno v seznamech na mama webech. Nemusíte být zavaleni hromadami oblečků, ale je fajn třeba vědět o někom, kdo vám v případě nouze poskytne oblečení, nebo se postará o to špinavé. Já po porodu byla natolik vyčerpaná, že jsem byla ráda za každý kousek, který mi odložil praní na další den. Jo, vím, že pere pračka a že to v dnešní době naštěstí není žádná dřina, ale každá drobnost, která mi v šestinedělí ušetřila trochu času a energie byla vítaná. 

A nebo si můžete dopředu vyhlídnout e-shop, kdybyste náhodou něco potřebovali, ať pak nemusíte hledat a srovnávat, ale rovnou naklikáte a máte.

Vrchní část

Propínací body je můj nejoblíbenější novorozenecký kousek. Je velmi praktický, nemusíte nic přetahovat přes hlavu miminka a převlékání je opravdu snadné. Zvládne to i táta 😉 Můj partner nikdy nechtěl převlíkat, když došlo propínací oblečení 🙂

Nejčastěji jsem je kupovala v H&M a to jednoduše proto, že je mají ve stále nabídce v mnoha velikostech a barvách. Nemusela jsem tak lítat po obchodech a doufat, že někde v sezónní kolekci ještě body budou mít.

Můžete mít i klasické body přes hlavu, ale pohodlnější pro nás (i pro mnoho mých kamarádek) byla výše zmíněná propínací body.

Trička pro začátek nejsou úplně vhodná, protože se látka roluje nahoru a miminko má pak holá záda.
Košilky bývají obvykle na zavazování (ale mohou být i se cvočky), nejsou dnes už moc běžné. Až na jeden jediný kus jsem je nepořizovala.

 

Spodní část

Doporučuji kalhoty (nebo legíny, tepláky) a k nim ponožky

A nebo polodupačky, což jsou kalhoty s látkou překrývající chodidla. U nich ale dávejte pozor na velikost ponožkové části, z hlediska správného fyzického vývoje nesmí být těsná, aby miminko nemuselo mít pokrčené prstíky, ale mělo chodidlo volně.

Dále existují dupačky se cvočky na ramenou a a obvykle i na vnitřních stranách nohou. Jestli jsou vám sympatické, tak si je pořiďte, já osobně je nemám ráda, protože mi přijdou zbytečně složité, zase cosi jaksi navlíkat. Ale někdo je má běžně v šatníku a nad jejich používáním se vůbec nepozastavuje.

 

Další oblečení

Oblíbila jsem si propínací overaly. Jsou praktické a velmi snadno se s nimi manipuluje.

 

Nerozlišovala jsem oblečení na denní a noční, miminko stejně dost času prospí i přes den, takže speciální pyžamka jsem nekupovala.

Další kousky oblečení pořiďte podle sezóny, kdy se vám miminko narodí.

Na ven se bude hodit svetr, kombinéza nebo teplý overal.

Naše jarní Dcerunka na ven dostala tenký svetřík, čepičku a podle počasí jsem ji dávala buď do zavinovačky, fusaku nebo péřové zavinovačky (peřinky). Zavinovačku a peřinku jsem používala nejradši, protože když jsem s malou přijela z procházky domů, stačilo ji i se zavinovačkou vytáhnout a v posteli rozepnout. Malá se ani nepohnula a spala dál, takže jsem se vyhnula vytahování z fusaku nebo svlíkání bundy.

Rukavičky jsem neřešila, Dcerunka měla ruce v teple zavinovačky. Někdo je ale dává i na doma na ochranu před poškrábáním – miminka nekoordinovaně máchají ručkama a bývají podrápaná. Já jsem je ani z tohoto důvodu nedávala. Dcerunka se sice občas škrábla, ale volné ruce mi přišly přirozenější než rukavičky, které by jí bránily prstíky prozkoumávat svět (a hlavně svoji pusu 🙂 ).

Cápáčky (už vím co to je, mini botičky 🙂 ) jsem taktéž nevyužila. Doma bylo teplo a venku měla Dcerunka nohy v teple zavinovačky.

Existují samozřejmě i další kousky oblečení, ale na ně přijdete časem samy a pro začátek nejsou nezbytné. Šatičky, punčocháče, kukly, bundy, merino oblečení… to všechno ještě prozkoumáte později 😉

Praktičnost nadevše

Vím, jak je lákavé kupovat nádherné oblečky, i když vypadají trochu neprakticky. To by byla škoda, kdyby zůstaly viset v obchodě na ramínku, že? 🙂 Odolejte a nebo si je kupte ve větší velikosti na později. Na začátek se vybavte praktickými věcmi. V šestinedělí si při takovém nočním přebalováním poděkujete, že nemusíte miminko ničím složitě provlíkat, ale jen uděláte cvak cvak a spí se dál 😉

Velikost

Velikost oblečení miminek narozených v termínu je 50 nebo 56 (pro větší děti). Velikosti menší než 50 se pořizují předčasně narozeným miminkům a miminkům s menší porodní hmotností.
Velikosti, které je tedy dobré pro začátek mít je 50, 56 a můžete pořídit i 62 (zhruba od 2. měsíce, ale rychlost růstu je individuální, u nás přišla 62 na řadu spíše později).

Materiál

Vybírejte přírodní materiál, syntetické materiály nejsou vhodné.

Doporučuji spíše lehčí oblečení, je jednodušší miminko v případě potřeby doobléct nebo přikrýt dečkou než pořád chodit kontrolovat, jestli mu v tom huňatém overalu není příliš horko.

Jak poznat, že je miminko oblečené tak akorát?

Někdo říká, že to poznáte podle nosu, nebo podle ruček, jestli jsou studené nebo teplé. Tím se ale neřiďte. Vzhledem k tomu, že se jedná o akrální (koncová) části těla, tak nemají příliš výpovědní hodnotu o celkové teplotě organismu. Dle aktuálních doporučení je nejlepší sáhnout miminku na zátylek.

Toto doporučení mě ale neuspokojilo. Když miminko leží celou dobu na zádech, není přece jasné, že bude zátylek teplý ? 🙂 Pátrala jsem dál a nakonec jsem téma oblékání probrala s naší pediatričkou, která doporučila toto pravidlo:

Do tří měsíců věku obléct o jednu vrstvu víc, než to, co mám na sobě já (tzn. když mám krátký rukáv, tak miminko má mít dlouhý) a od tří měsíců oblékat stejně jako sebe (samozřejmě v situacích, kdy já něco snesu, myslet na to, že miminko je citlivější – když fouká a já si čepici neberu, protože mi vítr nepřijde tak silný, tak hlavička miminka krytá jen jemnými vlásky by čepičku měla mít). Toto pravidlo s netýká horkých dní, nedává smysl miminka držet v dlouhém rukávu a dlouhých kalhotkách, když je venku 30 °C a víc. Pro tyto velmi teplé dny volte tenký, prodyšný materiál.

Novopečenci

Dle zkušeností personálu z porodnice mají maminky tendenci miminka oblékat příliš teple. Bezprostředně po porodu se miminkům v porodnici sice dává čepička, ale má to svůj smysl, protože miminko je po opuštění dělohy ve velkém teplotním rozdílu. Doma jim už čepičku nedávejte 🙂

Pokud si miminko příliš oblečete a upečete (jako se to stalo i nám, protože jsme vyčerpáním oba s partnerem usnuli a ve vytopeném pokoji zapomněli spící Dcerunce otevřít peřinku), projeví se to potničkami. Miminka ještě nemají plně funkční termoregulaci, tak za ně trochu víc musíme myslet my.

Praní

V dnešní době máme výhodu moderních praček s dětskými programy na praní a kvalitních pracích prášků určených přímo pro dětské prádlo.

Když byla Dcerunka malé miminko, prala jsem na 60 °C. Když už měla pomalu k roku věku, začala jsem prát na  40 °C, pokud bylo prádlo jen lehce znečištěné.
Pokud se podaří, že hovínko skončí mimo plenku, vždycky peru minimálně na 60 °C.
Na 60 °C peru i látkové pleny, jak to doporučuje výrobce.

Dětských prášků je na výběr mnoho, doporučuji používat ty bez výrazné parfemace (každá chemická látka navíc může dráždit). Pokud máte látkové plenky, dejte pozor, některé prášky mohou plenky impregnovat, takže pak nemusí tolik sát. Je dobré se mrknout, co doporučuje výrobce. 

Pro praní dětského oblečení jsem vystřídala několik značek a nevidím v nich žádný závratný rozdíl. Pro začátek jsem si vybrala značku FeelEco, která je mi sympatická. Prášek je hypoalergenní, bez parfemací, ekologický, vyrobený v ČR – samá pozitiva a v minulosti na praní běžného prádla se mi už osvědčil. Od této značky mám i Odstraňovač skvrn Baby, který dobře funguje na poblinkaná, pokakaná či jídlem znečištěná místa. 

Používání aviváží při praní oblečení miminek se nedoporučuje, opět může miminko podráždit. A navíc přerazí příjemnou, přirozenou a účelnou vůni miminka.

Žehlení

Když jsem před porodem volala své mámě a říkala ji, že jsem právě nachystala nějaké dětské oblečení, tak mě začala zpovídat a celkem mě znejistila, když prohlásila, že vždycky prala minimálně na 60 °C, pleny vyvařovala a každý kousíček pečlivě žehlila. Jak to, že já peru jen na 40 °C a žehlím halabala? Dostala mě z rovnováhy natolik, že jsem volala kamarádce lékařce, zkušené matce, která mě ujistila, že s dnešními pračkami a prášky se to opravdu nemusí tolik hrotit 🙂 Že ona pere taky tak a nikdy to nebylo špatně. Nedošlo mi, že naši vyvařovali plenky ještě ve velkém hrnci, protože to byl tenkrát trochu jiný svět. Tato kamarádka na závěr našeho telefonátu dodala: „hele klid Maruš, kolik hospitalizací novorozenců je v Česku kvůli špatně vypranému a nevyžehlenému prádlu?“ 🙂 Tak a dnes už nežehlím skoro vůbec.

Závěrem...

Přeji vám šťastnou ruku při výběru prvních oblečků pro vaše miminko, co nejméně znejišťujících hlasů a co nejvíce pohody a klidu při přípravách i následném prověřování na ostro 😉

Produkty uváděné v tomto článku nejsou zamýšlené jako reklama. Domnívám se, že konkrétní doporučení mohou lépe pomoci než obecné rady, proto uvádím příklady přípravků, které se mi osobně osvědčily. Považujte je tedy za jednu z více možností. Můj projekt není nikým sponzorován.

Pokud máte jakékoliv pochybnosti nebo otázky ohledně vašeho zdravotního stavu či zdravotního stavu vašeho dítěte, obraťte se na lékaře, který poskytne profesionální diagnózu a doporučí nejvhodnější léčebné postupy přizpůsobené vašim individuálním potřebám. Zde uváděné informace jsou obecného charakteru a nenahrazují odbornou péči či konzultaci s lékařem.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *