Marie Borovičková

Fotoprotekce dětské kůže

Sluníčko svítí, léto je v plném proudu… Máte už pro sebe a své děti kvalitní opalovací přípravek? 🙂

Vím, že tento článek by bylo ideální publikovat už před měsícem, ale mateřské a jiné povinnosti mě poslední dobou trochu zbrzdily. 🙈 Přesto vás o něj nechci ochudit, protože přináší trochu jiný úhel pohledu na opalovací přípravky. Nezaměřím se na hledání konkrétní značky nejlepšího přípravku, spíše se blíže podíváme na složení opalovacích přípravků.

Tento článek bude zvláště zajímavý pro maminky, které studují etikety produktů a zajímají se o obsahové látky, ale nesrozumitelné latinsko-anglické názvosloví různých sloučenin jim v porozumění trochu brání. 😉

Dozvíte se také, v čem je dětská kůže odlišná od dospělé, jestli existuje naprosto spolehlivý čistě přírodní opalovací přípravek, nebo jaký opalovák jsem letos pro Dcerunku vybrala já. 🙂

Fakta - proč je důležité chránit pokožku dětí před sluncem?

Minulý týden jsme byli na koupališti, kde kromě nás byla spousta dalších rodičů s malými dětmi. Je pro mě samozřejmé chránit sebe i Dcerunku před slunečními paprsky, protože si jsem vědoma rizik spojených se slunečním zářením a citlivosti dětské kůže. Na konci dne jsem ale byla hodně překvapená, když jsem viděla, jak někteří rodiče odcházeli z bazénu s narudlými dětičkami, které byly viditelně spálené a u kterých ochranu před sluncem výrazně podcenili. 

Co byste měli o dětské kůži vědět vy?

Kůže dětí není stejná jako kůže dospělého. V souvislosti s ochranou před sluncem je důležité uvědomit si zejména, že:

  • Dětská kůže je tenčí a není zcela vyzrálá, takže se snadno a rychle spálí.
  • Obsahuje méně melaninu, který chrání pokožku před škodlivým UV zářením.
  • Je propustnější pro látky z vnějšího prostředí (i proto by měly děti používat výhradně přípravky určené pro jejich citlivější pokožku).
  • Je náchylnější k podráždění a poškození UV zářením, které má v kůži hlubší dosah.

Spálení kůže v dětském věku je jedním z rizikových faktorů pro rozvoj vysoce zhoubného kožního melanomu v dospělosti

Věděli jste, že největší oslunění v životě člověka připadá na období do 18 let? Děti díky svým venkovním aktivitám obdrží zhruba třikrát více slunečního záření než dospělí. 

Kůže má dlouhodobou paměť, takže opravdu každé spálení může mít negativní důsledky i v daleké budoucnosti. 

Ačkoli sluneční záření má své benefity, jako je například podpora syntézy vitamínu D, podle odborné literatury stačí pro syntézu tohoto vitamínu krátká doba pobytu na slunci (1-2 hodiny týdně). Záměrné intenzivní slunění za účelem získání vitamínu D tedy není potřeba a nechávat děti bez ochrany proti sluníčku „aby měly více déčka“ rozhodně nemá opodstatnění.
 

Nadměrné vystavování UV záření je prokazatelně škodlivé, proto myslete na ochranu pokožky vašich dětí, obzvláště nyní, v letních měsících. 🙂 

Opalovací přípravky pro děti

U dětí do 6 měsíců věku se použití opalovacích přípravků nedoporučuje. Ochrana před slunečním zářením by měla spočívat především v zamezení přímému slunečnímu záření – pobytem ve stínu a vhodným oblečením.

Pro děti do 1 roku se doporučuje volit opalovací přípravky, které obsahují fyzikální UV filtry

Dětské opalovací krémy by měly poskytovat širokospektrální ochranu (UVA i UVB), s minimálním SPF faktorem 30, ideálně by měly být voděodolné. Je vhodné vybírat produkty s převahou fyzikálních UV filtrů. Tyto přípravky by měly být také bez alkoholu a jiných látek, které mohou způsobovat podráždění pokožky.

Složení opalovacích přípravků

A teď k těm nesrozumitelným etiketám opalovacích přípravků. 🙂

Složení kosmetických přípravků je obvykle uvedeno jako latinsko-anglický INCI název, což značí Mezinárodní nomenklaturu kosmetických přísad. Tato nomenklatura zajišťuje jednotu a srozumitelnost složení kosmetických produktů po celém světě, i když by běžný čtenář mohl mít jiný dojem. 😁

Na etiketě jsou látky seřazeny podle jejich množství v produktu – od té, která je obsažena v největším množství, až po tu, která je v přípravku zastoupena nejméně. 

Na obalu opalovacícho přípravku je také označena doba expirace a šarže produktu. Dále uvidíte symbol otevřeného kelímku s označením např. 6 M. To vyjadřuje, jak dlouho po otevření můžete přípravek používat (zde v příkladu to je 6 měsíců).

A jaké látky tedy opalovací přípravky obsahují?

 

Účinná složka - UV filtry

UV filtry jsou klíčovou složkou, která chrání pokožku před UVA a UVB zářením. (Existuje také UVC záření, ale to nedopadá na zemský povrch, takže není potřeba se před ním chránit.)

  • Typ ochrany
  1. UVA
  2. UVB
  3. UVA + UVB (širokospektrální UV filtry)
  • Rozdělení UV filtru podle jejich působení: 
  1. Fyzikální (anorganické, minerální) filtry
  2. Chemické (organické) filtry
  3. Organické nerozpustné pigmenty 

1. Fyzikální UV filtry

Jsou známé také pod názvy minerální nebo anorganické UV filtry. 

Veřejnost někdy zaměňuje minerální filtr s minerálním olejem. Pozor, není to totéž, jedná se o naprosto odlišné látky s jiným efektem.

Fyzikální UV filtry jsou doporučované pro dětské opalovací přípravky, protože:

  • Působí ihned po nanesení na kůži.
  • Nezpůsobují podráždění a neprocházejí do hlubších vrstev kůže.
  • Poskytují ochranu proti UVA i UVB záření.
  • Jsou stabilní a šetrné k citlivé dětské kůži. 

Tyto filtry fungují tak, že UV záření odrážejí a rozptylují

Jejich nevýhodou je, že mohou být neprodyšné a na kůži vytváří bílý viditelný film. Tento efekt je možné minimalizovat použitím filtrů ve formě nanočástic – opalovací přípravek se pak lépe nanáší a nezanechává na kůži výrazné bílé skvrny. 

Pokud hledáte opalovací přípravek pro děti ve věku 6 měsíců až 1 rok, určitě by měl obsahovat výhradně fyzikální UV filtr.

Na etiketách opalovacích přípravků hledejte fyzikální UV filtry pod názvy:

Titanium Dioxide (Oxid titaničitý)

Zinc Oxide (Oxid zinečnatý)

Pokud je UV filtr ve formě nanočástic, musí být označen slovem nano.

2. Chemické UV filtry

Někdy označované také jako organické UV filtry. 

Slovo chemický možná může na první dojem působit negativně – že se jedná o něco jedovatého, nebezpečného, něco, čemu by se měl člověk za každou cenu vyhnout. Tak to ale v tomto případě není.

Chemické UV filtry jsou známou, dlouhodobě používanou a také sledovanou součástí opalovacích přípravků. Na evropské úrovni navíc existují regulace, které stanovují, jaké látky mohou být v opalovacích přípravcích obsaženy a jaké jsou jejich limitní koncentrace. Díky tomu je zajištěna bezpečnost a výrobci tedy nemohou do opalovacích přípravků přidávat libovolné složky v libovolném množství. A nevhodné látky jsou ze seznamů povolených složek vyřazovány. Pojem „chemický filtr“ berte spíše jako způsob rozdělení filtrů, jejich použití ve formě kvalitních přípravků se určitě nemusíte obávat. Navíc existují způsoby, jak je zapracovat tak, aby s kůži vůbec nebyly v přímém kontaktu. 😯 Čtěte dál. 😉

Od použití starších UV filtrů, které měly nežádoucí vlastnosti – například alergenní potenciál, nestabilita na světle a za zvýšené teploty, vstřebávání přes pokožku do krevního oběhu – se v moderních kvalitních přípravcích upouští, což se ale projevuje na jejich ceně.

Chemické UV filtry fungují tak, že absorbují UV záření a přeměňují ho na teplo nebo jím mění svou molekulu.

V jednom opalovacím přípravku můžete najít více různých filtrů, aby byla zajištěna efektivní ochrana. 

Pro dosažení plné ochranné účinnosti těchto filtrů je doporučeno aplikovat je na pokožku 20 až 30 minut před sluněním.

Novější UV filtry (tedy ty, které nemají výše zmíněné nežádoucí účinky, nebo je mají jen v omezené míře) hledejte na etiketě pod těmito názvy:

Mexoryl SX (Terephthalylidene Dicamphor Sulfonic Acid)

Mexoryl XL (Drometrizole Trisiloxane)

Tinosorb S (BisEthylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine)

Ethylhexyl Triazone 

Disodium Phenyl Dibenzimidazole Tetrasulfonate (sodná sůl bisdisulizolu)

Ačkoliv jsem zmínila, že starší UV filtry mohou mít některé nežádoucí účinky, jejich použití je stále přijatelné díky technologickým postupům, které jejich negativa snižují. Jedním z takových postupů je technika mikroenkapsulace, při které je UV filtr uzavřen v mikrokapsli. Díky tomu se nemůže uvolnit a procházet do pokožky a tak s kůži vlastně vůbec není v přímém kontaktu.

Mezi často používané chemické UV fitry patří například:

Butyl Methoxydibenzoylmethane (Avobenzone)

Ethylhexyl methoxycinnamate (Octinoxate)

Ethylhexyl salicylate (Octisalate)

3. Organické nerozpustné pigmenty

Do této nové skupiny, která vykazuje vlastnosti fyzikálních i chemických filtrů, patří pouze jeden zástupce – Tinosorb M. Díky svým vlastnostem se řadí spolu s fyzikálními filtry mezi nejvhodnější UV filtry pro opalovací přípravky.  

Ve složení opalovacích přípravků ho můžete najít pod tímto názvem:

 Tinosorb M (Methylen bis-Benzotriazolyl Tetra methylbutylphenol) 

Další látky v opalovacích přípravcích

Nyní se dostáváme k vysvětlení, proč je součástí opalovacích přípravků tolik různých látek a k čemu slouží. Kromě UV filtrů v nich najdete:

  • Základní látky

Ty tvoří základ opalovacího přípravku a určují jaký typ přípravku vznikne – jestli se bude jednat o krém, mléko, hydrofilní gel, olej, tyčinku… Mezi běžné základní složky patří například voda, rostlinné oleje, vosky, gelotvorné látky a další.

  • Voděodolné složky

Látky, které zajišťují, že opalovací přípravek zůstane na kůži i při kontaktu s vodou. Nemohou však zaručit nekonečné působení přípravku 😉, tak na to myslete při delším pobytu ve vodě. Po koupání vždy aplikaci opalovacího krému zopakujte.

  • Látky pečující o pokožku

Účinné látky jiné než UV filtry, které pečují o kůži vystavenou UV záření. Zahrnují antioxidanty, hydratační látky, vyživující a regenerační látky a další, které podporují ochranné a reparační mechanismy kůže.

  • Látky upravující reologické vlastnosti

Tyto látky upravují konzistenci přípravku a usnadňují jeho aplikaci.

  • Složky zvyšující účinek UV filtrů

Látky nebo systémy, které efektivně zvyšují ochranný účinek UV filtrů.

  • Stabilizační složky

Jsou to například antimikrobní látky, antioxidanty, látky upravující pH, které stabilizují a udržují kvalitu přípravku  (jednoduše řečeno: jsou tam proto, aby přípravek „vydržel“). 

  • Složky zlepšující aplikační a senzorické vlastnosti 

Látky, které dělají přípravek příjemnější k používání. Jedná se například o vonné přísady, zvláčňující látky a podobné.

Možná se ptáte...

… a existuje něco vyloženě přírodního?

Setkala jsem se s návrhy používat místo klasických opalovacích přípravků čisté přírodní oleje (například z malinových a mrkvových semínek). I když tyto oleje mohou mít určitou protektivní aktivitu, osobně bych si je netroufla použít jako jedinou ochranu proti UV záření. Není totiž jasné, jaký SPF faktor tyto oleje vykazují, tudíž bych nedokázala odhadnout, jak dlouho a v jaké míře je přípravek protektivní. Vzhledem k vážným negativním důsledkům, které může UV záření a každé spálení kůže přinést, mi jejich použití přijde zbytečný risk – nejen u mě samotné, natož pak u svého dítěte. Navíc oleje mohou být příliš těžké, mastné a neprodyšné.

A možná ještě jedno upozornění – nedávno jsem na e-shopu s přírodními produkty procházela nabídku opalovacích přípravků a navzdory jejich krásnému marketingu o přírodnosti, bio a ekologickém charakteru jejich produktů jsem ve složení našla stejné UV filtry, jaké se používají v běžných opalovacích krémech. Nyní, když máte tyto informace, si už můžete složení produktů ověřit sami. 😊

Pokud je pro vás důležitý i ekologický dopad, který má přípravek na okolní prostředí, tak v současnosti renomované firmy lékárenské kosmetiky tento aspekt zohledňují a dbají na to, aby jejich produkty byly k přírodě co nejšetrnější.

Pokud máte tip na osvědčený, šetrný opalovací přípravek vhodný pro děti, určitě mi dejte vědět 🙂  (třeba přes Facebook). Budu moc ráda a ráda jej budu sdílet s dalšími maminkami. 

… co jsem pro své dítě letos vybrala já?

Při výběru opalovacího přípravku pro Dcerunku jsem hledala mezi značkami lékárenské kosmetiky, které mám už vyzkoušené v jiných situacích. Letos jsem kupovala dětský opalovací přípravek poprvé. 🙂 Loňské léto byla Dcerunka ještě na mazání příliš malá, proto jsem ji před sluníčkem chránila ve stínu. Při výběru jsem hledala přípravek pro dítě od 1 roku s vysokým SPF, ideálně ve formě krému nebo mléka.

Automaticky jsem se zaměřila na produkty značky Bioderma, se kterou mám výborné zkušenosti při ošetřování atopické kůže, jak u mě osobně, tak u mnoha pacientů. Vím, že umí dělat velmi kvalitní přípravky pro citlivou kůži i pro velmi malé děti. Bioderma je pro mě firma s moderními technologiemi a vysokým renomé. 

Vybírala jsem z více značek (stále platí, že nikomu nedělám reklamu 😉) a nakonec jsem zakoupila opalovací mléko Bioderma Photoderm Pediatrics, které je doporučené pro děti od 1 roku, s SPF 50, ochranou UVA + UVB, vhodné i pro citlivou pokožku náchylnou k atopii. Přípravek obsahuje kombinaci filtrů, je testován na šetrnost k vodním ekosystémům, voděodolný a bez parfemace. A jsem s ním velmi spokojená. Účinkuje skvěle, krásně se roztírá a rychle se vstřebává, navíc nevoní. Má jediné mínus – stejně jako většina opalovacích přípravků zanechává skvrny na oblečení, pokud se vám podaří (stejně jako mě) oblečení ušpinit.

Bioderma nabízí také opalovací přípravek určený dětem od 6 měsíců, který obsahují pouze fyzikální filtry – hledejte ho pod názvem Photoderm Pediatrics mineral.

Tip pro vás

Pokud se teprve chystáte opalovací přípravek koupit, vřele doporučuji nekupovat ho na poslední chvíli před odjezdem na dovolenou. Udělejte si na nákup čas, zvažte své požadavky a nechte si poradit. Pokud zohledňujete finanční hledisko, určitě se nejdříve podívejte na internet na nabídku jednotlivých lékáren, protože ceny se mohou díky slevovým akcím výrazně lišit. Já jsem svůj opalovák zakoupila online a když jsem se později ze zvědavosti podívala, kolik stojí běžně ve stejné kamenné lékárně, byl to skoro dvojnásobek.

Závěrem

Snad vám tento článek přinesl nové informace, které jsou pro vás zajímavé a hodnotné. Jsem moc ráda, že je vám můžu tímto způsobem zprostředkovat. 🙂

Přeji vám, ať vyberete vhodný opalovací přípravek podle vašich představ, který dobře ochrání vás i vaše dítě. Mějte krásné, pohodové léto a užívejte hezkého počasí. 😊 

Zdroje informací:

Pediatr. praxi. 2017; 18(2): 117–120

Pediatr. praxi 2012; 13(2): 96–100

Prakt. lékáren. 2011; 7(1): 34–38

Prakt. lékáren. 2019; 15(2): 103–105

mé poznámky z VŠ studia (Kosmetické prostředky)

www.lekarskeslovniky.cz

www.wikiskripta.cz

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *