Marie Borovičková

Horečka u dětí

Že se dříve či později se s horečkou u Dcerunky setkám, mi bylo celkem jasné. Horečka je totiž poměrně častý symptom mnoha nemocí. Provází jak běžné nekomplikované infekce, které snadno zvládnete doma, tak závažná onemocnění vyžadující odbornou péči. U nás se poprvé objevila jako reakce na očkování.

Co je horečka?

Horečka je stav, kdy má teplota těla hodnotu 38 °C a více.

Horečka je příznakem nemoci a obranným mechanismem těla. Signalizuje, že se s tělem něco děje, že tělo na něco reaguje. Vyšší teplota pomáhá tělu bránit se, zvyšuje prokrvení a urychluje reakci imunitního systému, při infekcích zhoršuje množení patogenu. Zvýšenou teplotu těla není vhodné srážet, na horečku už ale reagujte. Zejména velmi vysoké teploty je potřeba akutně řešit, ohrožují totiž organismus dehydratací a celkovým vyčerpáním (a tím není myšlena únava, ale kritický stav týkající se celého těla).

Pokud vám přiběhne uřícené dítě navlečené do několika vrstev teplého oblečení, není to situace horečky, kdybyste měli podávat lék. Teplota těla souvisí s aktivitou organismu, teplotou okolí, oblečením atd.

Jak změřit teplotu těla?

Nejpřesnějším způsob, jak změřit teplotu těla, je měření v ústech a konečníku. Existují teploměry pro měření teploty na uchu nebo na čele, což je sice velmi pohodlné, ale taky nepřesné.

Já obvykle měřím v podpaží. Nejde mi o zjištění absolutně správné hodnoty, ale spíš o informaci, jestli je potřeba na vyšší teplotu aktivně reagovat. Když teplota na teploměru rychle stoupá na vysoké hodnoty, tak je mi jasné, že bude pravděpodobně brzy potřeba podat lék. Měření obvykle zopakuji. Pokud se teplota pohybuje mezi 37,5 až 38 °C, tak situaci spíše sleduji, častěji měřím a s podáním léku vyčkávám.

K měření teploty těla se používají skleněné, digitální nebo infračervené teploměry.

Před použitím si přečtěte návod výrobce, kde se uvádí, jak měření provádět. Možná se vám to zdá jako zbytečná poznámka, já na to ale upozorňuji, protože existují teploměry, které jako výhodu uvádějí rychlost měření třeba jen 30 sekund. Když se podíváte do návodu tak zjistíte, že tato minimální rychlost je použitelná pouze na jeden typ měření (např. v konečníku) a při měření jinde je třeba vyčkávat několik minut (a teplota v podpaží je po pěti minutách dost rozdílná od teploty měřené pouze 30 sekund).

Pokud budete měřit teplotu v konečníku, před použitím teploměru na jeho špičku naneste trochu oleje nebo vazelíny. Také pamatujte na to, že teplota v konečníku bývá cca o 0,5 °C vyšší než teplota v podpaží. To znamená pokud v konečníku naměříte 38 °C, teplota v podpaží by byla 37,5 °C, což ještě není horečka a tudíž není potřeba podat lék.

Pokud máte pochybnosti o naměřené hodnotě teploty těla, měření zopakujte.

Jak snížit horečku léky?

Při horečce (to znamená při teplotě nad 38 °C naměřené v podpaží, nad 38,5 °C naměřené v konečníku) je důležité podat léky na snížení horečky – takzvaná antipyretika. Existují ve formě čípků, sirupů a tablet.

Správnou lékovou formu (čípky, sirup nebo tablety) vám pomohou vybrat v lékárně.

Doposud jsem preferovala čípek – Dcerunka je ještě velmi malá, takže je pro mě mnohem snazší zavést čípek než se snažit o spolupráci při podávání sirupu.

Čípky jsou tedy vhodné u velmi malých dětí, protože se poměrně snadno zavádějí, dále při horečce, kterou provází zvracení, při polykacích obtížích – obecně v situacích, kdy je obtížné podat lék ústy. Naopak nejsou vhodné, když má dítě průjem

Čípek vyjměte z obalu až v momentě, kdy ho budete podávat (aby vám v teplé ruce nezačal klouzat zatímco se snažíte dítěti  sundat plenku). Po zavedení na chvíli lehce zmáčkněte hýždě dítěte směrem k sobě (tak na minutu až dvě), aby čípek zůstal v konečníku a začal se rozpouštět. 

Antipyretické sirupy pro děti jsou obvykle velmi sladké (což některým dětem nemusí vyhovovat) a podávají se pomocí aplikátoru nebo dávkovací lžičkou (je to součástí balení). Ve srovnání s čípky se hůř dávkují a podávají

Před použitím je důležité je protřepat. Po tom, co horečku zvládnete, zkontrolujte, jak dlouho může být sirup po otevření používán. Je to uvedeno na každém balení. Rozhodně neuchovávejte prošlé zbytky na horší časy. 

Z mé zkušenosti: pacienti si často myslí, že když dají lék do lednice, že mu tím prodlouží dobu používání a že to při nejhorším jen nebude fungovat. To je ale omyl, prošlé léky vám mohou ublížit. Určitě je svým dětem nedávejte a kupte nový lék.

Sirupy Panadol pro děti a Paralen se mohou používat už od hmotnosti 5 kg od 3 měsíců věku, což je jejich výhoda oproti čípkům, které se mohou užívat až u vyšší hmotnosti dítěte (záleží na přípravku, nejdříve od 3 měsíců a 6 kg). 

Také můžete v lékárně zakoupit tablety určené pro děti – obvykle jsou od 6 let (obecně by tablety neměly být podávány dětem mladším 3 let!). Běžně se zapíjejí sklenicí vody.

Účinné látky léků na horečku pro děti jsou paracetamol a ibuprofen. Možná je znáte pod různými firemními názvy jako např. Panadol pro děti, Paralen 100 mg čípky, Ibalgin baby, Nurofen pro děti a další. Dávkování je podle hmotnosti dítěte.

Správný léčivý přípravek a jeho dávkování vám pomohou vybrat v lékárně. 

Pokud je potřeba lék podat znova, vždy dodržujte interval, který je u daného léku uveden. Každý přípravek to má specifikováno v příbalovém letáku. 

Pokud je lék předepsán lékařem, následujte jím stanovené dávkování a časový interval. Může se lišit od pokynů, které stanovuje výrobce pro samoléčbu. 

Dávkování, časový interval a vůbec jakékoliv další dotazy týkající se léku (uchovávání, expirace, možné nežádoucí účinky atd.) vždy můžete ověřit a zkonzultovat v lékárně (i když nic nepůjdete koupit ;))

Taktéž dodržujte limity pro maximální denní dávku.  

Přípravky navzájem sami nekombinujte! Jak již bylo zmíněno, léky proti horečce existují pod různými firemními názvy, nevhodnými kombinacemi riskujete předávkování nebo jiné závažné nežádoucí účinky.

Navzdory mému apelu, ať léky nekombinujete, se můžete dostat do situace, kdy vám lékař doporučí kombinovat lék s ibuprofenem a lék s paracetamolem (např. Nurofen poté co Panadol nezabral a teplota je stále velmi vysoká a neklesá). To vám v lékárně sami od sebe nemůžeme doporučit. Musí pro to být důvod, který vyhodnocuje právě lékař. Nezvyklé to ale není, nemusíte mít strach, že vám chce lékař dítě otrávit. Důležité je následovat předepsané dávkování a dodržet časový interval. Nikdy však nevymýšlejte vlastní kombinace, úpravy dávek a jiné nezvyklosti sami, důsledky mohou být velmi závažné a nevratné.

Stejně tak vám lékař může doporučit rozpůlit čípek, abyste se dostali na optimální dávku podle hmotnosti vašeho dítěte. Opět to není něco, co oficiálně uslyšíte z úst lékárníka, v praxi je to v tomto případě poměrně běžné. 

Ano, přiznávám se, i já jsem v krizi čípek půlila. Vlastně nepůlila, udělal to partner, protože já chodila okolo čípku s nožem v ruce jako lev v kleci se slovy „tak se to přece ale nemá dělat“ 🙂 Čípek jsme zavedli a horečka byla během půlhodiny pryč. 

 
Co ale opravdu nikdy nedělejte, nikdy nepoužívejte léky, které nejsou určené dětem. Nepoužívejte přípravky s kyselinou acetylsalicylovou (např. Aspirin, Acylpyrin, Anopyrin).

Jak snížit horečku dalšími způsoby?

Snížit teplotu vám mohou pomoci také sprchování a zábaly.

Sprchování vlažnou vodou by mělo trvat krátce, zhruba 2 minuty. Nikdy nepolévejte dítě studenou nebo ledovou vodou.

Zábaly se přikládají na hrudník a břicho po dobu 10-15 minut, končetiny ponechte volné. Na zábal můžete využít vlhký vlažný ručník (opět ne studený nebo ledový). Po zábalu znova přeměřte teplotu a v případě potřeby přiložte nový zábal.

Zábaly ani sprchování neprovádějte, pokud má dítě mramorovanou kůži nebo studené končetiny.

Na co radši nespoléhat

Pokud máte v oblibě alternativní způsoby léčby a uvažujete o podání homeopatik, horečka je velmi nevhodná situace, kdy efektivitu homeopatik zkoušet. Ačkoliv s nimi můžete mít v jiných případech dobré zkušenosti, není zaručeno, že budou vždy a každému fungovat. Jejich účinnost nebyla vědecky podložena. Vysoké teploty mohou vést ke kritickým situacím, proto využijte ověřené způsoby, jako rychle horečku snížit.

Příjemné prostředí, klid a hydratace

Dítě by mělo být v dobře větrané, příjemně teplé (ale ne přetopené) místnosti. Důležitý je klid a dostatečná hydratace, proto myslete na častější podávání tekutin.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc?

  • u dětí mladších 6 měsíců
  • pokud nedojde ke zlepšení do jednoho dne u kojenců, do tří dnů u větších dětí
  • dítě opakovaně zvrací, málo pije, je dehydrované
  • dítě má ledové ruce, nohy
  • dítě má další příznaky jako halucinace, zmatenost, je apatické, nereaguje na běžná oslovení, špatně dýchá
  • dítě má ztuhlou šíji (nemůže předklonit hlavu), poruchy pohybu
  • dítě má mramorovou kůži, krvavé skvrnky na kůži, vyrážku
  • teplota je vyšší než 39,5 °C (to znamená více než 40 °C v konečníku) a neklesá ani po podání léčiv

Závěrem...

Horečka může být sice znepokojivá, věřím ale, že s kvalitními informacemi a správnou péčí ji dokážete dobře zvládnout. A s každou další zkušeností budete lépe a jistěji vědět, jak svému dítěti rychle ulevit. Pokud byste však měli jakékoliv pochyby či další otázky ohledně zdravotního stavu vašeho dítěte, neváhejte se obrátit na lékaře.

Přeji vám co nejméně stresu, obav a nejistoty, když horečka poprvé přijde 🙂

Produkty uváděné v tomto článku nejsou zamýšlené jako reklama. Domnívám se, že konkrétní doporučení mohou lépe pomoci než obecné rady, proto uvádím příklady vhodných přípravků. Považujte je tedy za jednu z více možností. Můj projekt není nikým sponzorován.

Pokud máte jakékoliv pochybnosti nebo otázky ohledně vašeho zdravotního stavu či zdravotního stavu vašeho dítěte, obraťte se na lékaře, který poskytne profesionální diagnózu a doporučí nejvhodnější léčebné postupy přizpůsobené vašim individuálním potřebám. Zde uváděné informace jsou obecného charakteru, nejsou poskytováním zdravotní péče a nenahrazují odbornou zdravotní péči či konzultaci s lékařem.

PANADOL PRO DĚTI JAHODA 24MG/ML Perorální suspenze je lék k vnitřnímu užití. Obsahuje paracetamol. Indikace: K tlumení mírné až středně silné bolesti, ke snížení horečky provázející chřipku, akutní záněty horních cest dýchacích a infekční choroby dětského věku, ke snížení zvýšené teploty po očkování. Před použitím se poraďte s lékařem nebo lékárníkem. Pozorně čtěte příbalovou informaci.

PARALEN SUS 24MG/ML Perorální suspenze je lék k vnitřnímu užití. Obsahuje paracetamol. Indikace: k léčbě horečky, zejména při akutních bakteriálních a virových infekcích, k léčbě bolesti zubů, bolesti hlavy, bolesti svalů nebo kloubů nezánětlivé etiologie a k léčbě neuralgie. Před použitím se poraďte s lékařem nebo lékárníkem. Pozorně čtěte příbalovou informaci.

PARALEN 100MG Čípek je lék k rektálnímu podání. Obsahuje paracetamol. Indikace: k léčbě horečky, zejména při akutních bakteriálních a virových infekcích, k léčbě bolesti zubů, bolesti hlavy, bolesti svalů nebo kloubů nezánětlivé etiologie a k léčbě neuralgie. Před použitím se poraďte s lékařem nebo lékárníkem. Pozorně čtěte příbalovou informaci.

IBALGIN BABY 20MG/ML Perorální suspenze je lék k vnitřnímu užití. Obsahuje ibuprofen. Indikace: K léčbě horečky, mírné až středně silné bolesti, k symptomatické léčbě zánětlivých kloubních onemocnění, mimokloubního revmatizmu, degenerativních chorob kloubních a chorob páteře. Před použitím se poraďte s lékařem nebo lékárníkem. Pozorně čtěte příbalovou informaci.

NUROFEN PRO DĚTI 60MG Čípek je lék k rektálnímu podání. Obsahuje ibuprofen. Indikace: K symptomatické léčbě mírné až středně silné bolesti, k symptomatické léčbě horečky. Před použitím se poraďte s lékařem nebo lékárníkem. Pozorně čtěte příbalovou informaci.

Zdroje informací:

Léčba horečky u dětí. Praktické lékárenství 2018; 14(1): 16–18

Léčba horečky u dětí. Pediatrie pro Praxi, 2007; 1: 24–2

Teplota a horečka. Online. Lékárnice maminky. 2015. Dostupné z: https://lekarnice-maminky.cz/teplota-a-horecka/. [cit. 2024-02-29].

Horečka u dětí. Online. Pediatrie Dědek. 2014. Dostupné z: https://www.pediatriededek.cz/prakticke-rady/item/44-horecka-u-deti. [cit. 2024-02-29].

Diagnostika a léčba horečky u dětí (kojenců a batolat). Online. ProLékaře.cz. 2016. Dostupné z: https://www.prolekare.cz/kreditovane-kurzy/diagnostika-a-lecba-horecky-u-deti-kojencu-a-batolat-55/diagnostika_a_lecba_horecky_u_deti_kojencu_a_batolat-53. [cit. 2024-02-29].

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *