„Kdyby mi sousedka neřekla, že se Fenistil dává na kašel, nevím, co bych malému dala. Zabralo to skvěle! Nechápu, proč mi to v lékárně neřekli…“ stěžovala si nedávno moje kamarádka.
Jsou Fenistil kapky opravdu lékem na kašel? A tají vám snad lékárníci zásadní informace? 😉 Dozvíte se v dnešním článku.
Pár poznámek na úvod, než začneme...
Článek se zaměřuje na léčivý přípravek FENISTIL 1MG/ML perorální kapky, roztok. Na trhu je v současnosti k dispozici také léčivý přípravek MONIRET 1MG/ML perorální kapky, roztok se stejnou koncentrací stejné účinné látky. V ČR je registrován kratší dobu, tak ho možná neznáte. Pro zjednodušení článku vynechávám detailnější informace o Moniretu. Pokud byste zvažovali jeho použití, poraďte se nejdříve s lékařem nebo lékárníkem a pečlivě čtěte příbalový leták.
Informace v tomto článku jsou zaměřeny na dětské pacienty, pokud by měl Fenistil kapky dostat dospělý pacient, upozorňovala bych na trochu jiné aspekty tohoto přípravku.
Co jsou Fenistil kapky?
Fenistil kapky jsou registrovaným léčivým přípravkem určeným k vnitřnímu užití (podávají se do úst) a jsou volně prodejné. Obsahují účinnou látku dimetinden-maleinát, která napomáhá ulevit od alergických obtíží. Odborně patří do skupiny antihistaminik, což jsou látky potlačující účinky histaminu.
Histamin má významnou roli v rozvoji alergie a je příčinou mnoha běžných symptomů, jako jsou svědění, vyrážky, otoky, podráždění kůže aj. Když je tělo vystaveno alergenu, imunitní systém reaguje uvolňováním histaminu, což vyvolává tyto symptomy (zjednodušeně řečeno 😉).
Indikace a vlastnosti Fenistil kapek
Fenistil kapky ulevují od svědění z různých příčin, jako jsou bodnutí hmyzem, plané neštovice, kopřivka, ekzém, dermatózy. Poskytují úlevu u sezónních a celoročních alergických rým, uplatňují se také v symptomatické léčbě alergií na léky a na potraviny.
Fenistil kapky mohou způsobovat ospalost a únavu, vzácně naopak neklid.
A co ten kašel?
Fenistil kapky nejsou registrovány jako lék na kašel. To znamená, že nebyly testovány jako lék na kašel v rámci přísných studií nutných pro registraci. Není to oficiální, schválená indikace. Proto lékárníci nemohou Fenistil kapky na kašel doporučovat.
A proč ho tedy někteří lékaři svým pacientům doporučují?
Lékař může předepsat lék i v jiné, neoficiální indikaci, ale tato situace musí splňovat určitá kritéria (více se dočtete například zde a zde). Lékař mj. na sebe bere zodpovědnost za možné nepříznivé účinky na zdraví pacienta.
Takovému použití léku se odborně říká „off-label use“. Pokud jste klikli na výše zmíněné odkazy, možná vám to teď připadá příliš komplikované, v praxi je však použití Fenistil kapek na kašel u dětí poměrně běžné a výsledky jsou příznivé – zejména na zklidnění nočního kašle a tím zlepšení spánku dítěte.
Jak to vidím já
Kdybyste přišli za mnou do lékárny s požadavkem na lék na kašel pro vaše dítě, Fenistil kapky by nebyly mou první volbou. Doporučila bych vám lék specificky schválený pro léčbu kašle. Pokud by však váš lékař zvolil Fenistil kapky jako součást terapie, respektovala bych jeho odborné rozhodnutí a podrobně bych vám situaci vysvětlila. Jako máma dobře chápu, jak je těžké sledovat, když se vaše dítě trápí kašlem a nemůže kvůli němu usnout a dobře spát. Ani vy se nevyspíte. Je to velmi nepříjemná situace… Pokud Fenistil kapky doporučil lékař, nemusíte se jejich podání obávat.
Nikdy však nevymýšlejte nové způsoby použití léků, neupravujte doporučené dávkování… prostě s léky neexperimentujte . Léky mohou být život zachraňující, ale také velmi nebezpečné, pokud nejsou používány správně.
Možná je teď lákavé přijít do lékárny s tím, že „vám lékař Fenistil doporučil“, aniž by to byla pravda. Nedělejte to. Jen váš pediatr zná celou anamnézu vašeho dítěte a je schopen posoudit, zda je tento lék vhodný. Může podchytit situace, které by vás ani nenapadly, může zvolit vhodnější terapii… Pokud je pro vás komplikované lékaře navštívit osobně, zkuste s ním vaši situaci probrat telefonicky.
Ze života...
Vzpomínám si na nedávný případ, kdy jsem doporučovala Fenistil kapky kamarádce, která je maminkou malého chlapečka. Stalo se to o Vánocích, kdy se její syn (v té době pětiměsíční, plně kojený) osypal po celém těle. Vyrážka ho svědila natolik, že se neustále škrábal, někdy až do krve, a kvůli tomu také špatně spal. Společně jsme začaly hledat možné příčiny a zjistily jsme, že by tento problém mohl být způsoben jídlem, které si maminka během svátků dopřávala – vánoční cukroví, čokoládky, exotické ovoce, ořechy… Byla to bohatá vánoční nálož plná dráždivých potravin a alergenů.
Kamarádce jsem doporučila, aby před podáním Fenistilu zdravotní stav svého miminka konzultovala s pediatričkou (především kvůli věku a přesnější diagnóze). Lékařka následně Fenistil kapky doporučila také. Maminka upravila své stravování, miminko dostalo Fenistil kapky a situace se začala brzy zlepšovat. Přestalo se škrábat, lépe spalo a vyrážka postupně zmizela.
Jak Fenistil užívat
Následující informace se týkají schválených indikací.
Pro děti do 12 let se doporučuje celková denní dávka 2 kapky na kilogram hmotnosti, rozdělená do tří jednotlivých dávek.
To znamená: pokud má vaše dítě 12 kg, celkem za den může dostat až 24 kapek (2 kapky x 12 kg). Toto množství se rozdělí na tři dávky (ráno, v poledne, večer) – jednotlivá dávka je tedy 8 kapek.
U pacientů starších 12 let je dávkování 20 až 40 kapek třikrát denně.
Bez konzultace s lékařem se Fenistil kapky nesmí užívat déle než 14 dnů.
Závěrem...
Snad vám tyto informace trochu více objasnily, kdy a jak se Fenistil kapky používají, a taky proč lékárníci někdy nemohou navrhovat to, co lékaři. 🙂
Pokud byste k tomuto tématu potřebovali více informací, mrkněte dolů do poznámek ke článku. Nebo se mi ozvěte třeba přes Facebook.
Můj projekt není nikým sponzorován. Produkty uváděné v tomto článku nejsou zamýšlené jako reklama. Domnívám se, že konkrétní doporučení mohou pomoci lépe než obecné rady, proto uvádím příklady vhodných přípravků. Vždy se poraďte s lékařem či lékárníkem.
Pokud máte jakékoliv pochybnosti nebo otázky ohledně vašeho zdravotního stavu či zdravotního stavu vašeho dítěte, obraťte se na lékaře, který poskytne profesionální diagnózu a doporučí nejvhodnější léčebné postupy přizpůsobené vašim individuálním potřebám. Zde uváděné informace jsou obecného charakteru, nejsou poskytováním zdravotní péče a nenahrazují odbornou zdravotní péči či konzultaci s lékařem.
FENISTIL 1MG/ML Perorální kapky, roztok je lék k vnitřnímu užití. Obsahuje dimetinden-maleinát. Indikace: Úleva při pruritu různé etiologie: endogenní pruritus, ekzém, svědivé dermatózy, bodnutí hmyzem, plané neštovice a kopřivka. Symptomatická úleva při sezónní (senné rýmě) a celoroční alergické rýmě. Symptomatická léčba alergií na léky a potraviny. Prevence alergické reakce při desenzibilizační léčbě. Před použitím se poraďte s lékařem nebo lékárníkem. Pozorně čtěte příbalovou informaci.
MONIRET 1MG/ML Perorální kapky, roztok je lék k vnitřnímu užití. Obsahuje dimetinden-maleinát. Indikace: Symptomatická léčba alergických onemocnění: Kůže: Kopřivka, pruritus různé etiologie, atopický ekzém s předchozí lékařskou diagnózou. Respirační systém: sezónní (senná rýma) a celoroční rýma s předchozí lékařskou diagnózou. Úleva od svědění spojeného s infekčními chorobami (např. plané neštovice) s předchozí lékařskou diagnózou, nebo po kousnutí nebo bodnutí hmyzem. Přípravek Moniret je indikován u dospělých, dospívajících a dětí od 1 roku. Přípravek Moniret je indikován u alergické rýmy u dospělých, dospívajících a dětí od 6 let. Před použitím se poraďte s lékařem nebo lékárníkem. Pozorně čtěte příbalovou informaci.
Zdroje informací:
https://www.nzip.cz/clanek/305-co-je-to-off-label-pouziti-registrovanych-lecivych-pripravku
https://www.olecich.cz/encyklopedie/muze-lekar-pouzit-nejaky-lek-neschvalenym-zpusobem
SPC uvedených přípravků
Pomáhám maminkám v nejistých začátcích jejich mateřství a sdílím s nimi své zkušenosti a znalosti, které mám jako máma a lékárnice. Laskavě, přirozeně, odborně. Můj příběh naleznete zde: https://www.marieborovickova.cz/muj-pribeh/