Marie Borovičková

Léky vs. doplňky stravy aneb Co si koupit v lékárně?

„Co si mám koupit v lékárně? Co je nejlepší?“ Tento dotaz mi velmi často pokládají mí známí, když chtějí poradit ohledně svého zdravotního problému. Existuje jedna univerzální rada?

Asi tušíte, že každý člověk, jeho fungování těla i průběh nemoci mohou být velmi individuální. Je obtížné nalézt přípravek, který by stoprocentně každému zabral, ačkoliv podle reklamy můžete mít jiný dojem. 🙂

 Je ale jedno vodítko, podle kterého se řídím já, když potřebuji něco v lékárně zakoupit a ještě nemám s ničím vlastní osobní zkušenost. Preferuji léčivý přípravek před doplňkem stravy.

Jaký je rozdíl mezi lékem a doplňkem stravy? Jak je v lékárně poznat? A jak k produktům na podporu zdraví přistupuji já? Dozvíte se v dnešním článku.

Lék

Léčivý přípravek, mezi lidmi běžně označovaný jako lék, obsahuje účinnou látku určenou k léčbě, prevenci nebo diagnostice nemocí.

Zjednodušeně řečeno. Přesná definice by byla obsáhlejší a ještě více specifická. Odborné terminologie je ale v prostředí farmacie více než dost, pro pochopení budu v tomto článku využívat srozumitelnější jazyk. Pokud byste chtěli přesnou definici a další podrobnější informace, naleznete je v odkazech umístěných pod článkem.

Léčivé přípravky podléhají přísnému a složitému procesu schvalování. Musí dokázat účinnost, bezpečnost a jakost, musí splňovat přísné právní předpisy a musí deklarovat své výsledky rozsáhlými a přísnými klinickými studiemi.

Jinými slovy to znamená, že vyvinout, vyrobit, vyzkoušet a uvést na trh nový léčivý přípravek není vůbec jednoduché. Je to komplexní proces, časově i finančně velmi náročný (vývoj nového léku trvá mnoho let a stojí miliardy USD) a podléhá mnoha přísným pravidlům, provedením náročných studiím a regulacím.

(U generických léčiv může být proces schvalování rychlejší, protože některé testy či studie nemusí být provedeny díky odkazu na originální lék. Poznámka pro úplnost ;))

Pokud chce výrobce uvést léčivý přípravek na český trh, musí ho zaregistrovat na Státním ústavu pro kontrolu léčiv (dále jen SÚKL), kde přípravek obdrží registrační číslo.

Registrační číslo odlišuje lék od jiných produktů (jako jsou doplňky stravy, běžné kosmetické přípravky a další). Vždy je na obalu léku uvedeno. Vizuálně může léčivý přípravek vypadat úplně stejně jako doplněk stravy, tento unikátní kód ale potvrzuje, že se jedná o lék.

Všechny výše zmíněné informace se týkají jak léků na recept, tak léků volně prodejných (bez receptu).

A ještě jedna důležitá poznámka – někdo vnímá léky jako „chemické“ a doplňky stravy jako „přírodní“. Pozor, je to zavádějící. Mezi léky najdete mnoho přípravků, které obsahují přírodní substance (sirupy proti kašli s rostlinnými extrakty – např. Hedelix, léky na posílení cévní stěny – např. Detralex…). Stejně tak doplňky stravy obsahují i chemicky syntetizované látky (např. pomocné látky, které vytváří přípravek jako celek, zajišťují jeho stálost atd.). Takže označovat léky jako „toxické, jedy“ a doplňky stravy jako „zdravé, neškodné, přírodní“, jak už jsem se s tím u neodborné veřejností setkala, je zcela zcestné a svědčí o neporozumění této komplexní problematice.

Doplněk stravy

Doplněk stravy je produkt navržen k doplnění stravy a poskytnutí dodatečných živin nebo jiných látek, které mohou být v potravě nedostatečné. Nejčastěji se jedná o vitamíny, minerály, bylinné extrakty a podobně. 

Nejsou tedy určeny k léčbě ani prevenci nemocí, ačkoliv na zdraví mohou mít příznivý vliv. Nepodléhají přísným studiím a regulacím. 

Kdybych to opět zjednodušila, doplněk stravy podle zákona nemusí být účinný, musí být pouze zdravotně nezávadný a bezpečný (to znamená, že neobsahuje např. toxické chemické či mikrobiální látky, neschválené substance apod.). 

Nikde nemusí dokazovat, že funguje. V lékárně je od léků na první pohled ani nemusíte rozeznat, museli byste se zeptat nebo na krabičce hledat kód, který léčivým přípravkům přiděluje SÚKL. Lék, na rozdíl od doplňku stravy, najdete také v online databázi na webu SÚKLu.

Možná je to překvapující, že?

Nemusíte teď začít vyklízet domácí lékárničku a vyhazovat všechny doplňky stravy jako neúčinné. Mohou mít pozitivní vliv na vaše zdraví, jen to výrobce nemusel nikdy nikomu oficiálně dokazovat. Pokud jsou k doplňku stravy uvedeny výsledky studií, jsou to studie výrobce a nemusely podléhat tak přísným pravidlům jako studie léků.

Pokud jsou kvalitní a fungují vám, je samozřejmě naprosto v pořádku je i nadále užívat.

Můj postoj

Někdy ani jiná možnost než doplněk stravy není. Například v současnosti není registrován žádný léčivý přípravek, který by komplexně doplňoval vitamíny a minerály v těhotenství. Co v takovéto situaci? Já volím produkty renomovaných firem, které vyrábějí i léčivé přípravky. Jsou pro mě důvěryhodnější, když vím, jaké přísné nároky (zejména při výrobě léčiv) už umí splnit. 

Pamatuji si, když jsem začala po státnicích pracovat v lékárně, jak moc se zrovna debatovalo o kloubní výživě. D-test testoval doplňky stravy a i známé značky měly problém obstát. Některé produkty vůbec neobsahovaly deklarované množství obsahových látek slibující pozitivní efekt. 😳 Byli jsme z toho celkem v šoku.

Je to zarážející, kolik firem prodává své vlastní doplňky stravy za ohromné sumy aniž by oficiální autorita vyhodnotila obsah a účinnost složek produktu. Internet je takových doplňků plný a lidi utrácejí a utrácejí…

Respektuji však každého přístup ke zdraví a ke své volbě produktů, které používá.

Pokud budete volit doplněk stravy, vybírejte ideálně ty, které mají recenze z důvěryhodných zdrojů. V lékárně se můžete zeptat, na který doplněk stravy je mezi lidmi dobrý ohlas, nebo který by si vybral vydávající lékárník či farmaceutický asistent. 

Já, ačkoliv jsem z oboru, doplňky stravy, léky, ani jiné suplementy „jen tak pro jistotu, na lepší zdraví“ neužívám. Tím myslím různé multivitamíny, minerální preparáty a jiné produkty, které slibují příznivé účinky. Samozřejmě nyní nemluvím o užívání léků v odůvodněných, indikovaných případech.

Občas beru hořčík (třeba po náročné fyzické aktivitě), někdy vitamin C (na podporu imunity, když jsem nemocná), piju Vincentku (když více se sborem zpívám) a při běžném nachlazení si obvykle vystačím se zázvorem, citronem a medem. 🙂

Základem pro zdraví je pro mě zdravá, pestrá strava, vhodný pohyb, odpočinek, dostatek spánku, pozitivní prostředí… a také hledání příčin problémů a naslouchání vlastnímu tělu.  Často mé zdravotní problémy vyřeší zvolnění hektického tempa a více času v posteli. 🙂

Závěrem...

Přeji vám, aby vám vaše zdraví dobře sloužilo a abyste pomocníky léky či doplňky stravy ideálně vůbec nepotřebovali. 🙂 

A pokud je potřebovat budete, tak ať si dobře vyberete a podpoříte tím své zdraví. S výběrem vám odborně pomohou v lékárně. 🙂

Pokud máte jakékoliv pochybnosti nebo otázky ohledně vašeho zdravotního stavu či zdravotního stavu vašeho dítěte, obraťte se na lékaře, který poskytne profesionální diagnózu a doporučí nejvhodnější léčebné postupy přizpůsobené vašim individuálním potřebám. Zde uváděné informace jsou obecného charakteru, nejsou poskytováním zdravotní péče a nenahrazují odbornou zdravotní péči či konzultaci s lékařem.

Zdroje informací:

https://www.sukl.cz/leciva/rozliseni-doplnku-stravy-od-lecivych-pripravku

https://www.sukl.cz/leciva/principy-identifikace-humannich-lecivych-pripravku-v-cr

https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2007-378#

https://www.olecich.cz/uploads/Pribehy_leku/Pribeh_leku_final.pdf

https://www.nzip.cz/clanek/161-doplnky-stravy

https://www.nzip.cz/clanek/212-jak-rozeznat-lecive-pripravky-zdravotnicke-prostredky-a-doplnky-stravy

Prakt. lékáren. 2015; 11(4): 144–147

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *