Jak jsem zmínila v první části článku o dětské imunitě, dětský organismus získává svou odolnost postupně. Tento proces je dlouhodobý a vyžaduje trpělivost, čas a především pochopení dětské imunity a toho, co všechno ovlivňuje dětské zdraví.
Ačkoliv máme k dispozici širokou škálu přípravků na podporu imunity, je důležité uvědomit si, že žádný z nich nemůže nahradit dlouhodobý komplexní přístup ke zdraví. Jednoduše řečeno, silnou imunitu a pevné zdraví nezískáte přes noc díky jedné tabletce. Ani sebelepší přípravek neudělá zázraky, pokud dítě nebude mít plnohodnotnou kvalitní stravu a další důležité podmínky pro zdraví, jak to zmiňuji v tomto článku.
Dnes se zaměřím na produkty, které mohou dětskou imunitu šetrně podpořit. V úvodu najdete několik základních tipů, jak se lépe vyznat v široké nabídce různých přípravků, které máme dnes k dispozici a pak vám představím jednotlivé možnosti. Dozvíte se o betaglukanech, Preventanu, vitamínu C a D, rostlinných zdrojích, probioticích a multivitaminech. Podělím se s vámi o svůj přístup k jejich použití a prozradím vám, co bych pro svou Dcerunku vybrala já, kdyby to bylo potřeba.
Pokud máte tip na kvalitní přípravek, který se vám osvědčil a mohl by pomoci i dalším maminkám, budu moc ráda za vaši zpětnou vazbu. 🙂
A jedno varování předem: pokud jde o užívání doplňkových preparátů na podporu zdraví, jsem spíše minimalistka. 🙂🙂 Je ale důležité říct, že pokud propukne onemocnění, které vyžaduje zásah léčivým přípravkem, určitě je na místě takový přípravek použít. Pokud čekáte miminko, určitě se vybavte těmito základními přípravky.
Uvědomuju si, jak je dnes těžké vzdorovat tlaku reklam. Nejen lékárny, ale i e-shopy nabízející přírodní a „zdravé“ suplementy nás lákají k nákupům. Vypadá to, že dokonalých preparátů je všude plno. Před pořízením jakéhokoli doplňkového přípravku však vždy zvažte, jestli je pro vaše dítě nezbytný.
Mohou být situace, kdy je důležité dodat organismu potřebné látky, které nemůže získat v dostatečném množství přirozeným způsobem (například u dětí, které odmítají určité potraviny, mají významné dietní omezení, trpí chronickým onemocněním nebo třeba profesionálně sportují…).
Na druhé straně je ale také spousta situací, kdy impulzivně nakupujeme, protože chceme pro své dítě to nejlepší, a tak pro jistotu doplňujeme i to, co není potřeba. A i když se může z laického pohledu znát, že přece dodáváme „jen vitamín na dobré zdraví“, vůbec to nemusí znamenat, že je použití takového přípravku neškodné či bez omezení.
V ideálním případě zkonzultujte použití doplňkových preparátů přímo s vaším pediatrem, v každém případě ho o užívání přípravků navíc informujte – aby například nedošlo k duplikaci medikace, interakcích s jinými léky či zbytečným nežádoucím účinkům, kterým se můžeme vyhnout.
Jaké máme možnosti?
Na trhu existuje široká nabídka různých forem přípravků na podporu imunity – sirupy (obvykle sladké, což může dětem chutnat anebo taky vůbec ne ), kapky, různé kapsle, pastilky a tablety (tyto pevné formy jsou vhodné obvykle od tří let věku, aby bylo jisté, že dítě přípravek spolkne a nedojde ke vdechnutí), želatinové bonbóny, lízátka, prášky či šumivé tablety rozpustné ve vodě, čajové směsi a další. Výrobci se hodně snaží, aby přípravky dětem chutnaly, takže se setkáte i s mnoha různými příchutěmi.
Vybírat můžete nejen podle formy, která bude vašemu dítěti vyhovovat, důležitým hlediskem může být také cena. Zde zpozorněte, protože některé levnější přípravky mohou obsahovat menší množství účinné látky v jedné dávce. To potom znamená, že sice máte levný produkt, ten je ale potřeba užívat ve vyšších dávkách nebo častěji, takže ve srovnání s dražším přípravkem, u kterého postačí například jedna tabletka jednou denně, vlastně vůbec neušetříte. A na kvalitu podezřele levných produktů bych úplně nespoléhala.
Pokud je pro vás cena důležitá, před nákupem porovnejte nabídky a zjistěte, kde je produkt k dispozici za nejlepší cenu – slevové akce se objevují i v lékárnách, a tak se cena přípravků může výrazně lišit. No, sice se mi to nelíbí, ale tak to v těchto dnech prostě je. A rozdíly v cenách jsou někdy fakt velké. Pokud byste nakupovali online, tak je tato strategie vhodná pro nákup přípravku, který už máte osvědčený a jehož užívání jste dříve konzultovali. V opačném případě je dobré nejprve se poradit s lékařem či lékárníkem, jestli je pro vaši situaci opravdu ideální.
Vždy nakupujte z bezpečných a ověřených zdrojů – seznam registrovaných lékáren naleznete tady.
Pokud se zaměřujete na kvalitu a ještě nemáte svůj osvědčený produkt, doporučuji vybírat spíše přípravky registrované jako léčiva než doplňky stravy, pokud je tato možnost (v případě podpory imunity to ale moc velký výběr není).
Rozdíl mezi těmito dvěma skupinami podrobně vysvětluji v článku zde. Stručně řečeno, u léčivých přípravků je zaručen obsah všech účinných složek, které přípravek deklaruje, je zajištěna vysoká kvalita přípravku a především: byla u nich prokázána účinnost.
To u doplňků stravy vůbec není vyžadováno. I mezi doplňky stravy se najdou kvalitní a účinné produkty, obecně ale není zaručena stejná úroveň kontroly a přísné prokazování účinnosti jako u léčiv.
Vždy dodržujte doporučené dávkování, věk určený pro daný přípravek a čtěte příbalové informace.
Chtěla bych také upozornit na mylné přesvědčení rozšířené mezi mnohými lidmi, že doplňky stravy na přírodní bázi, různé bylinky, tinktury, čaje a další jsou vždy bezpečné. Buďte opatrní, i přírodní látky mohou mít závažné nežádoucí účinky a negativně ovlivnit zdraví, pokud nejsou užívány správně a ve vhodných situacích.
Nakonec ještě jeden tip – při výběru můžete zohlednit také praktičnost, kterou s sebou daný přípravek přináší. Lahve sirupů jsou o něco objemnější než blistr s tabletkami, který snadněji uskladníte nebo vezmete na cesty. Tekuté formy přípravků mají také často omezenější dobu použití než tabletky (a podobné pevné formy) – všimněte si, že po otevření můžete tekuté přípravky obvykle užívat kratší dobu (třeba jen pár měsíců nebo týdnů), ačkoliv by neotevřené expirovaly mnohem později.
Ale nyní už se pojďme podívat na přípravky, které mohou dětskou imunitu podpořit.
Betaglukany
Betaglukany jsou přírodní polysacharidy, které se nacházejí například v houbách (známá je třeba hlíva ústřičná, shiitake, reishi), mořských řasách, kvasinkách či obilovinách. Tyto látky jsou dlouhodobě studovány pro své mnohé pozitivní účinky na lidské zdraví. Mají protizánětlivé, antioxidační a regenerační účinky a příznivě ovlivňují imunitu.
Mohou pomáhat při různých onemocněních, včetně opakovaných respiračních infekcí (dále třeba v léčbě kardiovaskulárních chorob, u diabetu II. typu, v onkologii a mnoha dalších).
„Skvěle, tak to nám k obědu udělám nějakou hlívu!“
Ačkoliv můžete z hlívy vykouzlit chutné a zdravé jídlo, z pohledu podpory imunity to takto snadné není. Účinnost betaglukanů závisí na čistotě zdroje, ze kterého pochází a také na určité molekulární struktuře betaglukanu, takže od konzumace běžné hlívy ze supermarketu (ani jiných potravin obecně bohatých na betaglukany) si nemůžeme slibovat terapeutický efekt. Molekula betaglukanů je prostě složitá a pro svůj imunomodulační efekt musí splňovat určitá, přesná kritéria.
„A co nějaký přípravek s betaglukany?“
Ani zde není situace úplně jednoduchá. Aby byl přípravek s betaglukany skutečně účinný a měl stabilní a prokazatelný efekt, musí být velmi kvalitně vyroben a to z vysoce kvalitních surovin, což není vždy snadné zajistit. A jak jsem zmínila výše, složitost molekulární struktury, která by zajistila pozitivní vliv na imunitu, situaci vůbec neulehčuje. Žádný z přípravků s betaglukany není registrován jako léčivý prostředek, takže nemáme žádnou garanci kvality a účinnosti.
Máte teď pocit, že jsem vám moc nepomohla?
Značka ideál?
Pokud by mojí Dcerunku trápily dlouhodobé a časté nemoci, se kterými bych si už nevěděla rady, byl by pro mě Imunoglukan P4H asi první volbou. Zatím ale o jeho použití neuvažuji.
Proč? Jsem přesvědčená, že je pro její organismus důležité, aby se v ideálním případě naučil bojovat s nemocemi sám, bez dlouhodobé podpory všelijakých pomocníků. Přeji si, aby se naučila mít zdravé životní návyky, které ji ke zdraví napomůžou, aby její imunita uměla reagovat sama a aby si nezvykala na každodenní používání přípravků – ať už se jedná o léky nebo doplňky stravy, které nejsou nezbytně nutné.
Na druhou stranu nijak nehodnotím maminky, které po Imunoglukanu sáhnou. Pokud máte více dětí, které si ze škol a školek neustále nosí domů nemoci, které dávají zabrat celé rodině, stále se opakují, vy už se cítíte na dně a navíc třeba potřebujete pracovat… naprosto rozumím, že hledáte řešení, které uleví vašim dětem i vám samotným.
Imunoglukan P4H samozřejmě není jediným přípravkem s betaglukany – o dalších možnostech se můžete poradit v lékárně.
Kam ho jen zařadit? 😏 Preventan
Preventan je můj další tip na přípravek podporující imunitu. Obsahuje unikátní patentovanou složku ProteQuine®, která je směsí aminokyselin, oligopeptidů a nukleotidů. V závislosti na variantě výrobku může obsahovat také vitamín C, vitamín D, zinek a další. Preventan je dostupný ve formě sirupu a cucavých tablet, které jsou díky své příjemné chuti u dětí velmi oblíbené a mohou ho užívat už od 3 let.
Preventan prokázal významný vliv na buněčnou a slizniční imunitu. Ve studii zaměřené na děti s častými infekcemi horních cest dýchacích dokázal významně snížit počet těchto onemocnění a tím zároveň snížil potřebu nasadit antibiotika.
Na Preventan jsem narazila už v době mých studií na farmaceutické fakultě. Na praxi v lékárně jsem se ptala školící magistry, co by doporučila dětem na podporu imunity. Sáhla po Preventanu se slovy, že na jejich dětech funguje skvěle. U Dcerunky jsem Preventan ještě netestovala, ale během svého těhotenství jsem ho vyzkoušela na sobě (verzi Akut pro dospělé).
Ačkoliv podobné přípravky obvykle neužívám, v těhotenství jsem jednou prodělala Covid a podruhé silné komplikované nachlazení. Hledala jsem tehdy šetrný přípravek, který by mé tělo podpořil při uzdravování a zabránil vážnějším komplikacím, abych pak nemusela více přemýšlet o použití léčivých přípravků, jejichž použití je v těhotenství poměrně omezené.
Preventan Akut zafungoval výborně. Nejenže urychlil mé uzdravení, ale i později, když se mě pokoušela dostat nějaká další nemoc, nasazením Preventanu vždy velmi rychle odezněla, aniž by se stihla více projevit. A to jsem v těhotenství, kdy je žena náchylnější na kdejakou infekci a nemůže užívat skoro nic, opravdu ocenila.
Reakce rodičů na Preventan jsou velmi pozitivní a vzhledem i k mé dobré osobní zkušenosti bych o Preventanu uvažovala i u Dcerunky, kdyby to bylo potřeba. Zatím bych ho ale nepoužila z důvodů, které jsem zmínila u Imunoglukanu P4H.
Vitamín C
Jak jsem psala v předchozím článku, vitamín C má v organismu mnoho velmi důležitých rolí a ovlivňuje také imunitu. Je pro tělo nenahraditelný, nedokáže si ho samo vyrobit ani uskladnit do zásoby. Jeho výrazný nedostatek může zvyšovat náchylnost k infekcím a způsobovat oslabení imunitních reakcí.
Ačkoliv je vitamín C mezi pacienty velmi oblíbený, v odborných kruzích je postoj k jeho podávání poměrně různý. Od tvrzení, že je vliv vitamínu C například v prevenci sezónních onemocnění zbytečně přeceňován, přes poznatek, že ale u nachlazení může mírně zkrátit délku trvání nemoci, až po zjištění, že vlastně poměrně velká skupina lidí trpí nedostatkem vitamínu C (údajně až 20 % evropské populace).
V této souvislosti mě zaujala studie z prostředí některých dětských nemocnic na Ostravsku a Olomoucku, která zjistila, že většina z hospitalizovaných dětí měla sníženou hladinu vitamínu C a některé z nich měly hluboký deficit tohoto vitamínu. Takže osobně mi přijde velmi důležité myslet na dostatečný příjem céčka u našich dětí.
Vždyť kromě imunity se podílí také na správné funkci nervového systému, chrání buňky před oxidačním stresem a tím před zánětlivými a chronickými nemocemi, podporuje vstřebávání železa či kyseliny listové… Je pro tělo opravdu důležitý.
U Dcerunky jsem k jeho podávání doplňkovými přípravky zatím nepřistoupila, protože se dá získat z přirozených zdrojů a Dcerunka je dobrý strávník. Takže spíš více hlídám, aby měla často k jídlu čerstvé ovoce a zeleninu. S přípravky ještě můžeme počkat.
Vitamín C se mimo jiné také často přidává do potravin pro své antioxidační vlastnosti, které pomáhají zajišťovat jejich stabilitu. A někdy se přidává jako marketingový trik zaměřený na nás maminky. Takže céčko se vyskytuje i jinde než jen v ovoci a zelenině.
V lékárnách je k sehnání jako lék (výběr je ale celkem omezený) i doplněk stravy.
Vitamín D
Vitamín D, který se zásadně podílí na správném fungování imunity, si tělo dokáže vyrobit samo díky slunečnímu záření. To je ale v našich zeměpisných podmínkách v zimních měsících celkem problém a tak je organismus víc odkázán na jeho příjem potravou.
Přírodními zdroji tohoto vitamínu jsou tučné mořské ryby a rybí tuk, což nejsou složky potravy, které by byly v našich končinách konzumované zrovna často. Dále játra či vaječný žloutek, máslo, tučnější mléčné výrobky a záměrně obohacené složky potravy.
U malých dětí víme, že je příjem tohoto vitamínu potravou nedostatečný, proto už brzy po narození začínáme s doplňováním vitamínu D (především jako prevence křivice). Další podávání pokračuje obvykle v druhém roce života v zimních měsících. U starších dětí můžete zvážit, nakolik konzumují potraviny obsahující vitamín D a podle situace jej doplnit vitaminovým přípravkem.
U nás na doporučení pediatričky tuto sezónu kapeme léčivý přípravek Vigantol.
V lékárnách můžete zakoupit vitamín D volně jako doplněk stravy, léčivé přípravky jsou aktuálně až na jednu výjimku (kterou je možné užívat až od 12 let na doporučení lékaře) vázané na lékařský předpis.
Echinacea
Echinacea purpurea, česky třapatka nachová, je léčivá rostlina, která je mezi lidmi poměrně známá a oblíbená pro své mnohé pozitivní účinky na lidské zdraví. Přípravky z echinacey jsou doporučovány na posílení imunity, používají se při nachlazení, chronických infekcích horních cest dýchacích, na močové cesty, zevně na hojení ran a zmírnění kožních zánětů… A najdete je v různých formách – například jako kapky, sirupy, kapsle, tablety či čajové směsi.
Podle Evropské lékové agentury, která je autoritou v oblasti léčiv, je podávání echinacey u dětí doporučeno až od věku 12 let kvůli možným alergickým reakcím.
Na trhu však existují přípravky s echinaceou, které umožňují užívání i mladším dětem. Osobně bych u malých dětí volila jiné možnosti, když dnes máme k dispozici mnoho dalších přípravků, které jsou bezpečnější a méně rizikové.
Rakytník
Rakytník řešetlákovitý je další přírodní prostředek, který má imunostimulační vlastnosti. Obsahuje vysoké množství vitamínu C a dalších prospěšných látek, které příznivě ovlivňují zdraví. K dispozici máme mnoho dětských přípravků s rakytníkem, oblíbené jsou například želatinky Rakytníček.
Na podporu imunity můžete využít i další tradiční přírodní zdroje jako jsou například zázvor, cibule, česnek či med. Vždy ale zohledně věk dítěte (třeba med se nesmí dávat dětem mladším 1 roku), možné alergie a vyberte vhodný způsob, jak tyto přírodní produkty podat (malému dítěti určitě nedáme do pusy lžíci čerstvého nastrouhaného zázvoru , spíše mu připravíme slabý čaj nebo použijeme trochu zázvorové šťávy do vody… snad si rozumíme ).
Probiotika a prebiotika
Probiotika jsou živé mikroorganismy, které obývají naše střeva a pomáhají udržovat rovnováhu střevní mikroflóry. Ta je důležitá nejen pro dobré trávení, ale i pro celkové zdraví. Probiotika omezují působení patogenů, zlepšují střevní bariéru, podporují imunitu a příznivě působí u mnoha zdravotních obtíží.
V souvislosti s naším tématem prokázaly účinnost například v prevenci akutních infekcí horních cest dýchacích. A pro zajímavost, údajně mohou také zvyšovat imunitní potenciál mateřského mléka u kojících maminek.
V přípravcích se nejčastěji využívají laktobacily, bifidobakterie a kvasinka Saccharomyces boulardii.
Prebiotika jsou látky, které slouží jako „potrava“ pro probiotika a podporují růst mikrobiomu ve střevech. Nacházejí se především v ovoci a zelenině (vláknina, inulin, pektin).
Trochu odbočka: k probiotikům se někdy vzhlíží jako k zázračnému všeléku na kdejaký neduh. Probiotika mají opravdu zajímavý terapeutický potenciál pro mnoho různých onemocnění, nicméně se jedná o poměrně širokou skupinu mikroorganismů a tak je trochu problém dodat tělu přesně ten druh, který je pro léčbu konkrétního onemocnění potřeba. Každý bakteriální kmen působí trochu odlišně a navíc má každý z nás v těle svou unikátní mikrofloru, takže bychom v ideálním případě měli dostat svůj individuální přípravek vyrobený na míru potřebám našeho těla, což je v současnosti nemožné.
Přípravky s probiotiky je ale určitě vhodné využít při a po léčbě antibiotiky, v případě častých infekcí, při průjmech, vaginálních infekcích, při špatném trávení nebo když vám dítě odmítá potraviny s živými kulturami.
Opět bych preferovala přijímat probiotika z přirozených zdrojů (jogurty zrající v kelímku, kefíry, acidofilní mléka, kvašená zelenina…). V lékárnách jsou k dostání jako doplňky stravy i jako léčivé přípravky (výběr je ale celkem omezený).
U přípravků s probiotiky si dejte pozor, abyste je nevystavovali příliš vysokým nebo nízkým teplotám (takže není vhodné zapíjet je příliš horkým nebo ledovým nápojem) a hlídejte expiraci – jsou to živé organismy, které i při vhodném skladování časem umírají a jejich obsah v přípravku klesá.
Multivitaminy
Dalším způsobem, jak můžeme podpořit imunitu, jsou multivitaminové přípravky. Ty obsahují nejen vitamíny, ale často také minerály a další složky. Multivitaminy jsou dostupné v tekuté formě, v tabletách (klasických, cucavých, žvýkacích, šumivých rozpustných ve vodě…), kapslích nebo třeba ve formě želatinových bonbonů.
Je však důležité si uvědomit, že ani multivitaminové přípravky s obsahem mnoha účinných látek nemohou nahradit kvalitní zdravou a pestrou stravu, která je základním zdrojem pro získání potřebných živin a energie.
Některé maminky preferují multivitaminy, protože jednou tabletou (želatinkou, kapslí…) doplní široké spektrum různých látek, což je někdy snazší než se snažit dítěti podat několik různých přípravků. Na druhou stranu je třeba vzít v úvahu, že jednotlivé složky mohou být v multivitaminech v nižších dávkách, než byste je podávali samostatně. Ale záleží to na konkrétním přípravku.
Závěrečné shrnutí aneb podpora imunity z mého pohledu
➤ zdraví vyžaduje komplexní přístup (spánek, pohyb na čerstvém vzduchu, kvalitní stravu, eliminaci stresu, celkový zdravý životní styl…)
➤ základem příjmu vitamínů, minerálů a dalších látek prospěšných zdraví je plnohodnotná zdravá pestrá strava
➤ kvalitní přípravky s dobrým ohlasem – Imunoglukan P4H nebo Preventan
➤ vitamín C, vitamín D, probiotika – hlídat příjem z přirozených zdrojů, event. doplnit přípravkem
➤ další možnosti – betaglukany, rostlinné zdroje (např. echinacea, rakytník), multivitamíny
Závěrem...
Raději než hledat zázračnou pilulku, snažme se porozumět dětskému zdraví. Pomozme tělu vytvořit podmínky, aby bylo zdravé, silné a dokázalo samo obstát v boji s nemocemi.
Nezapomínejme, že dětská imunita se teprve učí a dozrává, takže trénuje trochu častěji než je to běžné u nás dospělých – to, že děti bývají nemocné, vůbec nemusí znamenat, že jste asi špatní rodiče.
Podporujme zdravý životní styl, vyváženou stravu a přirozené způsoby posilování imunity našich dětí.
Můj projekt není nikým sponzorován. Produkty uváděné v tomto článku nejsou zamýšlené jako reklama. Domnívám se, že konkrétní doporučení mohou lépe pomoci než obecné rady, proto uvádím příklady vhodných přípravků. Považujte je tedy za jednu z více možností.
Pokud máte jakékoliv pochybnosti nebo otázky ohledně vašeho zdravotního stavu či zdravotního stavu vašeho dítěte, obraťte se na lékaře, který poskytne profesionální diagnózu a doporučí nejvhodnější léčebné postupy přizpůsobené vašim individuálním potřebám. Zde uváděné informace jsou obecného charakteru, nejsou poskytováním zdravotní péče a nenahrazují odbornou zdravotní péči či konzultaci s lékařem.
IBALGIN 400MG Potahovaná tableta je lék k vnitřnímu užití. Obsahuje ibuprofen. Je indikován k symptomatické léčbě zánětlivých a degenerativních chorob kloubních, mimokloubního revmatizmu a chorob páteře; používá se při revmatoidní artritidě, včetně juvenilní idiopatické artritidy, osteoartróze, ankylozující spondylitidě, psoriatické artritidě, dnavé artritidě, chondrokalcinóze (pseudodna), při distorzi kloubů a zhmoždění pohybového aparátu. Jako analgetikum-antipyretikum při horečnatých stavech a zánětlivých onemocněních horních cest dýchacích, dále při bolesti hlavy (včetně migrény vaskulární etiologie), bolesti po operaci, bolesti zubů a bolestivé menstruaci. Před použitím se poraďte s lékařem nebo lékárníkem. Pozorně čtěte příbalovou informaci.
VIGANTOL 0,5MG/ML Perorální kapky, roztok je lék k vnitřnímu užití a je vázán na lékařský předpis. Obsahuje cholekalciferol. Indikace: prevence křivice a osteomalacie u dětí a dospělých, prevence křivice u novorozenců a předčasně narozených novorozenců, prevence deficitu vitamínu D u dětí a dospělých s identifikovaným rizikem, prevence deficitu vitamínu D u dětí a dospělých s malabsorpcí, léčba křivice a osteomalácie u dětí a dospělých způsobené deficitem vitamínu D, léčba hypoparatyreózy a pseudohypoparatyreózy u dospělých, podpůrná léčba osteoporózy u dospělých. VŽDY NÁSLEDUJTE DOPORUČENÍ LÉKAŘE. Před použitím se poraďte s lékařem nebo lékárníkem. Pozorně čtěte příbalovou informaci.
Zdroje informací:
Pediatr. praxi 2020; 21(4): 254–258
Pediatr. praxi 2011; 12(2): 138–140
Pediatr. praxi 2015; 16(6): 411–414
Pediatr. praxi. 2019; 20(1): 49–54
Pediatr. praxi 2015; 16(2): 108–112
Prakt. lékáren. 2012; 8(5): 217–224
Prakt. lékáren. 2013; 9(2): 90–94
Prakt. lékáren. 2006, 2: 89-92
Prakt. lékáren. 2012; 8(5): 246–248
Pediatr. praxi 2021; 22(2): 98–104
Pediatr. praxi. 2019; 20(6): 339–346
Pediatr. praxi. 2017; 18(4): 226–230
Med. Pro Praxi 2010; 7(11): 408–414
https://ospdl.webflow.io/posts/vitamin-c-a-jeho-snizena-hladina-u-deti
https://www.lekarna.cz/echinacea/
https://www.magistra.cz/cs/novinky/2022-09-tajemstvi-vitaminu-c-a-jeho-vedecky-overene-ucinky
https://www.pediatrienavlastnikuzi.cz/epizody/44505460-9251-42A6-AF02-F977F5D15FC3
https://www.preventan.cz/
https://lekarnice-maminky.cz/letem-svetem-co-dat-na-imunitu-nejen-detem/
https://lekarnice-maminky.cz/potrebuji-deti-multivitaminove-doplnky/
https://lekarnice-maminky.cz/potrebuji-deti-multivitaminove-pripravky-dotazy-a-myty/
https://edukafarm.cz/temata-a-clanky/farmakologie/studie-ukazala-vysoky-vyskyt-nedostatku-vitaminu-c
Pomáhám maminkám v nejistých začátcích jejich mateřství a sdílím s nimi své zkušenosti a znalosti, které mám jako máma a lékárnice. Laskavě, přirozeně, odborně. Můj příběh naleznete zde: https://www.marieborovickova.cz/muj-pribeh/